Protezy ruchome to stosunkowo niedrogie rozwiązanie problemu bezzębia. Na ten rodzaj uzupełnienia protetycznego decydują się przede wszystkim seniorzy i osoby, u których nie można zastosować implantów lub protez stałych. Chociaż ruchome protezy zębowe pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu, ich dużą wadą jest możliwość przesuwania się w czasie żucia czy rozmowy oraz utrzymanie prawidłowej higieny. Jakie są rodzaje protez ruchomych oraz wady i zalety takiego rozwiązania?
Czym są protezy ruchome?
Protezy ruchome to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które zastępuje brakujące zęby. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pacjent może samodzielnie je wyjąć i ponownie umieścić w jamie ustnej. Ruchome protezy zębowe stosowane są przy pojedynczych brakach zębowych (proteza częściowa) lub przy całkowitym bezzębiu (proteza całkowita). Wykonywane są z różnych materiałów, a ich kształt, wielkość i sposób mocowania są precyzyjnie dopasowywane do potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Dużą zaletą protezy ruchomej jest stosunkowo niska cena, bezinwazyjność przy zakładaniu oraz to, że można ją wyjąć samodzielnie i poddać zabiegom higienicznym. Rozwiązanie ma również pewne wady. Przede wszystkim wiąże się z ograniczonym komfortem użytkowania i nie zapewnia wysokiej stabilności (w porównaniu do uzupełnień stałych), co wiąże się ryzykiem przesunięcia, a nawet wypadnięcia protezy podczas jedzenia lub rozmowy.
Protezy ruchome – wskazania i zalety
Jednym z najważniejszych wskazań do zastosowania protez ruchomych jest konieczność poprawy funkcji przeżuwania pokarmów, mówienia oraz względy estetyczne. Bez względu na rodzaj protezy ruchomej pacjent po uzupełnieniu braków zębowych zyskuje nie tylko poprawę funkcji przeżuwania i mowy, ale również odzyskuje pewność siebie związaną z estetyką uśmiechu.
Spośród innych wskazań do użytkowania protezy ruchomej można wymienić:
- niezakwalifikowanie się do leczenia implantologicznego,
- brak możliwości zastosowania uzupełnień stałych,
- czas oczekiwania na założenie stałej protezy zębowej.
Największą zaletą zastosowania protez ruchomych jest niska cena takiego rozwiązania (szczególnie w przypadku wykorzystania najprostszych technik i materiałów) oraz to, że nie wymaga przeprowadzenia inwazyjnych zabiegów. Wśród innych zalet wymienia się przede wszystkim: szerokie możliwości zastosowania (całkowite bezzębie lub częściowy brak zębów) oraz duży wybór rodzajów i materiałów (łatwość dostosowania rozwiązania do możliwości finansowych pacjenta).
Wady protez ruchomych
Chociaż można znaleźć kilka zalet protez ruchomych, ten rodzaj uzupełnienia protetycznego ma również pewne wady i ograniczenia. Wiążą się one głównie z możliwością wystąpienia problemów z dopasowaniem protezy, koniecznością procesu adaptacji oraz niewystarczającą stabilnością uzupełnienia. Proteza ruchoma może przesuwać się w trakcie mówienia lub żucia, dużym problemem jest również to, że mogą się dostawać pod nią drobinki jedzenia, co może powodować duży dyskomfort.
Ze względu na postępujące naturalne zmiany w strukturze kości szczęki, żuchwy i dziąseł, protezy ruchome wymagają wykonania korekty, a nawet wymiany. Brak dopasowania, lub niewłaściwa higiena, może doprowadzić do uszkodzeń błony śluzowej, które wiążą się z ryzykiem powstania stanów zapalnych w jamie ustnej.
Rodzaje protez ruchomych
Istnieje wiele rodzajów protez ruchomych, a wybór konkretnej zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości pacjenta.
Protezy szkieletowe
Proteza szkieletowa składa się z metalowego szkieletu, który służy do mocowania oraz części akrylowej, z której wykonane są sztuczne zęby i dziąsła. Ten rodzaj uzupełnienia wymaga posiadania zębów własnych, na których mocuje się protezę oraz zastosowania na obu łukach (prawy, lewy), ponieważ tylko w ten sposób można równomiernie rozmieścić siły powstające podczas żucia pokarmów. Pacjentom, którym zależy na najwyższym komforcie użytkowania, proponowana jest proteza szkieletowa na teleskopach lub zatrzaskach (proteza częściowa na zatrzaskach).
Protezy osiadające
Proteza osiadająca wykonana jest w całości z akrylu. Ten rodzaj uzupełnienia można zastosować w przypadku całkowitego lub częściowego bezzębia (proteza częściowa osiadająca). Ich kształt jest dopasowany, tak aby ściśle przylegał do dziąseł i podniebienia pacjenta. Protezy osiadające zasysają się do błony śluzowej jamy ustnej, co daje im stabilność. Dodatkowo można zastosować specjalistyczny krem do protez.
Proteza bezklamrowa
Proteza bezklamrowa jest stabilizowana za pomocą koron teleskopowych, zatrzasków lub zasuw. Zasada działania polega na zastosowaniu dwóch koron: jednej, która jest cementowana na zębie naturalnym, i drugiej, która jest częścią protezy. Korony łączą się, zapewniając zębom dużą stabilność, a pacjentom komfort użytkowania. Protezy bezklamrowe można zastosować w przypadku całkowitego bezzębia lub częściowego braku uzębienia (np. proteza częściowa górna/dolna mocowana na implantach).
Protezy elastyczne (akronowe)
Protezy elastyczne to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie protetyki. Są wykonane z elastycznych, termoplastycznych materiałów, co zapewnia komfort i naturalny wygląd. Ze względu na brak metalowych elementów najbardziej przypominają protezy osiadające. Można stosować je w przypadku całkowitego bezzębia lub braku pojedynczych zębów. Większa liczba zębów własnych zapewnia lepszą stabilizację i retencję.
Proteza ruchoma – cena
Cena protezy ruchomej jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju protezy, mocowania i liczby brakujących zębów. Ceny protez całkowitych w renomowanych klinikach zaczynają się od około 2000 zł.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące protez ruchomych.
Co to jest ruchoma proteza?
Proteza ruchoma to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które można z łatwością wyjąć i ponownie umieścić w jamie ustnej pacjenta. Mogą być wykonane z różnych materiałów i uzupełniać pojedyncze braki zębowe (protezy częściowe) lub wszystkie zęby w łuku (protezy całkowite).
Ile kosztuje proteza ruchoma?
Koszt protezy ruchomej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj protezy, liczba zastępowanych zębów, materiały użyte do jej wykonania czy zastosowane mocowania. Ceny mogą zaczynać się od kilkuset złotych za częściowe protezy akrylowe, a kończyć na kilku tysiącach złotych za wysoce stabilne protezy o dużym komforcie użytkowania (np. proteza na teleskopach).
Jak wygląda proteza ruchoma?
W zależności od konkretnego rodzaju uzupełnienia, protezy ruchome składają się ze sztucznych zębów i dziąseł, a także mogą zawierać metalowe klamry (protezy szkieletowe), zatrzaski i tzw. teleskopy. Protezy dostosowane są zawsze do kształtu jamy ustnej pacjenta, aby zapewnić jak największy komfort użytkowania.
Jaki jest czas użytkowania protezy ruchomej?
Duży wpływ na czas użytkowania protezy ruchomej ma materiał, z której została wykonana oraz dbałość o higienę jamy ustnej i protezy. Odpowiednie użytkowanie zapewnia protezie wieloletnią trwałość. Jednakże naturalne zmiany w strukturze kości wiążą się z koniecznością dokonywania korekt lub wymiany protezy po pewnym czasie.
Dodaj komentarz