Nieprawidłowy zgryz nie tylko wpływa na zdrowie zębów i funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, ale również powoduje zmiany w wyglądzie całej twarzy. Asymetria twarzy, nienaturalny jej wyraz, masywna żuchwa, zapadnięte policzki, nieproporcjonalnie cienkie usta i ich opadające kąciki – to zaledwie kilka estetycznych skutków ubocznych krzywych zębów. Jak wada zgryzu wpływa na wygląd twarzy? Jak leczyć wadę zgryzu? O tym w artykule poniżej.
Wpływ wad zgryzu na wygląd twarzy
Wyróżnić możemy kilka rodzajów wad zgryzu, spośród których każda powoduje zmiany w estetyce twarzy, prowadzące do dyskomfortu i utraty pewności siebie. Przyjrzyjmy się bliżej zmianom w wyglądzie, które mogą świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu zębów.
Tyłozgryz a wygląd twarzy
Jedną z częściej diagnozowanych wad zgryzu jest tyłozgryz, spowodowany brakiem rozwoju żuchwy lub nadmiernym rozwojem szczęki. Tak zwane wady dotylne objawiają się wyraźnym cofnięciem lub wywinięciem dolnej wargi. Mimika twarzy przy tego rodzaju wadzie wyraża zaskoczenie lub niezdecydowanie, niezależnie od odczuwanych w danej chwili emocji. Dochodzi również do niewłaściwego rozkładu sił żucia, czego skutkiem jest zużywanie się zębów tylnych. To z kolei prowadzi do opadania kącików ust.
Przodozgryz a wygląd twarzy
Częstym problemem są również doprzednie wady zgryzu, określane przodozgryzami. W ich przypadku następuje znaczne wysunięcie żuchwy względem szczęki. Na twarzy obserwowane jest wtedy wychylenie wargi dolnej, a także wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Broda, która znajduje się na pierwszym planie, sprawia wrażenie nieproporcjonalnie dużej względem reszty twarzy.
Zgryz głęboki a wygląd twarzy
Kolejną z wad zgryzu, która negatywnie wpływa na wygląd twarzy, jest zgryz głęboki. Cechuje się on nadmiernym zachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Twarz w przypadku tej nieprawidłowości jest zbyt spłaszczona na skutek skrócenia szczękowego odcinka twarzy. Efektem jest zbyt mocne zbliżenie bródki w kierunku nosa, co powoduje wrażenie wizualnie mniejszej twarzy. Możliwe jest też pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej.
Zgryz krzyżowy a wygląd twarzy
Również zgryz krzyżowy, będący skutkiem nierównomiernego rozwoju żuchwy lub szczęki, wywołuje niekorzystne zmiany w wyglądzie twarzy. Tego rodzaju wada polega na odwrotnym zachodzeniu zębów dolnych na górne. Linia pośrodkowa szczęki nie pokrywa się w tym przypadku z linia pośrodkową żuchwy. Widoczny jest brak asymetrii warg i dominacja dolnej części twarzy nad górną.
Zgryz otwarty a wygląd twarzy
Na koniec – zgryz otwarty, czyli wada, w przebiegu której występuje niepełne zachodzenie na siebie zębów siecznych. Brak kontaktu między dolnymi a górnymi zębami nie powoduje widocznych zmian w rysach twarzy. Jednak otwarty zgryz szkieletowy (całkowity), w którym występuje rozległa szpara, może prowadzić do uwypuklenia i wydłużenia dolnej części twarzy. Usta są stale otwarte i nadmiernie napięte przy próbie zamknięcia. Obserwuje się również opadanie policzków i charakterystyczny, zaskoczony wyraz twarzy.
Jak leczyć wady zgryzu? Aparat ortodontyczny przywracający naturalny wygląd twarzy
Ortodoncja i prowadzone w jej ramach leczenie ortodontyczne pozwala na przywrócenie właściwych relacji zębowych, a tym samym – poprawienie wyglądu twarzy i odzyskanie pewności siebie. Niekorzystne zmiany estetyczne nie są jedynym powodem, dla którego warto rozpocząć leczenie wady zgryzu. Niewłaściwe ustawienie zębów prowadzi również do innych problemów – często pojawiają się trudności podczas żucia, słyszalne stają się trzaski i trzeszczenia w stawie, a u niektórych występują bóle szyi i kręgosłupa. Nieprawidłowe relacje zębów uniemożliwiają też dokładne szczotkowanie zębów, a tym samym przyczynia się do rozwoju próchnicy i gromadzenia się kamienia nazębnego. Pogorszenie wymowy jest natomiast źródłem kompleksów.
Systematyczne wizyty u stomatologa pozwalają zdiagnozować rzutującą na wygląd twarzy wadę zgryzu na wczesnym etapie, a tym samym możliwie szybko rozpocząć odpowiednie leczenie ortodontyczne. Pacjentom Focus Clinic proponujemy planowanie leczenia stomatologicznego i skuteczne sposoby korygowania różnych wad zgryzu – stosujemy zarówno aparaty ortodontyczne tradycyjne, jak i niewidoczne aparaty nakładkowe Invisalign® oraz Aligner®.
Dodaj komentarz