Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem struktury i funkcji zębów lub poprawianiem ich wyglądu. Wiek, choroby lub urazy mogą doprowadzić do pogorszenia wyglądu zębów, a często również do ich całkowitej utraty. Braki w uzębieniu lub ich niezadowalający wygląd mogą wpływać na jakość życia i samopoczucie pacjentów. Dzięki protetyce stomatologicznej mają szansę na odzyskanie pewności siebie, poprawę wyglądu i funkcjonalności uzębienia. Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna? Na czym polega leczenie i jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?
Co to jest protetyka stomatologiczna?
Protetyka dentystyczna to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem braków w uzębieniu, problemów ze zgryzem lub wyglądem zębów.
W przypadku poważnych chorób zębów lub ubytków zębowych jest często jedynym rozwiązaniem dającym pacjentom możliwość cieszenia się pięknym uśmiechem.
Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem funkcji i estetyki zębów oraz tkanek w jamie ustnej. Jej głównym celem jest przywrócenie pacjentom naturalnego uśmiechu oraz zdolności do prawidłowego żucia i mówienia.
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Protetyka stomatologiczna zajmuje się:
- odtwarzaniem funkcji zgryzu w przypadku utraty zębów lub chorób przyzębia,
- Odtwarzaniem naturalnego wyglądu uzębienia w celu poprawy estetyki uśmiechu,
- projektowaniem i wykonywaniem uzupełnień protetycznych, takich jak korony, mosty, protezy lub implanty zębowe,
- diagnostyką oraz planowaniem leczenia protetycznego w oparciu o wyniki badań stanu uzębienia pacjenta,
- profilaktyką i utrzymaniem zdrowia jamy ustnej po wykonaniu zabiegu protetycznego,
- stosowaniem najnowszych technologii oraz materiałów protetycznych w celu zapewnienia jak najlepszych efektów leczenia.
Rodzaje uzupełnień stosowanych w protetyce stomatologicznej
W protetyce stomatologicznej wykorzystuje się różne rodzaje uzupełnień stomatologicznych, a wybór metody zależy od stanu uzębienia (nie tylko luk, ale również zębów sąsiednich) oczekiwań oraz możliwości pacjenta.
Współcześnie zaleca się najczęściej uzupełnienia stałe, takie jak:
- korony protetyczne – używane do odbudowy zębów, które uległy zniszczeniu,
- mosty – pozwalają na odtworzenie brakujących zębów (jednego, dwóch, trzech) pod warunkiem, że obok luki w jamie ustnej pacjent ma własne zęby lub implanty (które będą stanowić tzw. zęby filarowe),
- licówki – płytki nakładane na powierzchnię zęba pozwalające ukryć niewielkie niedoskonałości (ich zadaniem jest tylko poprawa wyglądu uzębienia).
Ze względu na funkcjonalność, komfort i samopoczucie, pacjenci coraz mniej chętnie sięgają po uzupełnienia ruchome (protezy ruchome), czyli takie które można samodzielnie umieszczać w jamie ustnej i w razie potrzeby wyciągać (np. po to, żeby umyć ich wewnętrzną powierzchnię). Za uzupełnienia protetyczne ruchome uznaje się protezy akrylowe, nylonowe, akronowe oraz protezy szkieletowe.
Na czym polega leczenie protetyczne?
Leczenie protetyczne to złożony proces odnawiania funkcji i estetyki zębów pacjenta.
Uszkodzenia lub częściowa utrata uzębienia wpływają nie tylko na samopoczucie i komfort, ale przede wszystkim na układy sił na powierzchniach żujących zębów pacjenta, problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej (co może prowadzić do powstania kolejnych ubytków).
Protetyka stomatologiczna – etapy leczenia
Leczenie protetyczne można podzielić na kilka etapów:
- Konsultacja ze specjalistą i diagnostyka.
- Omówienie możliwości, wybór metody i zaplanowanie leczenia.
- Odpowiednie przygotowanie tkanek jamy ustnej.
- Wykonanie uzupełnienia w pracowni protetycznej.
- Przymiarki służące dopasowaniu uzupełnienia.
- Ostateczne umiejscowienie uzupełnienia protetycznego w łuku zębowym.
Kto potrzebuje protetyki stomatologicznej – kiedy warto iść do specjalisty?
Pacjenci trafiają zwykle do protetyka z powodu braków zębowych. Należy pamiętać, że długo utrzymujące się braki w uzębieniu powodują zmiany w jamie ustnej, m.in. prowadzą do zaniku kości lub mogą sprzyjać wysunięciu zębów przeciwstawnych (powstaniu wad zgryzu). Dlatego warto jak najszybciej udać się do specjalisty i omówić z nim możliwości leczenia oraz wybrać najodpowiedniejsze uzupełnienia protetyczne.
Chociaż braki w uzębieniu są najczęstszą przyczyną wizyty w pracowni protetycznej, pomoc z zakresu tej konkretnej dziedziny stomatologii mogą otrzymać nie tylko pacjenci z ubytkami w łuku zębowym.
Do protetyka warto również wybrać się w przypadku poważnych problemów z zębami (szczególnie przed radykalnym leczeniem zębów) i niezadowolenia z ich wyglądu.
Czasami wygląd zębów i wada zgryzu wpływają na wygląd twarzy, a to może wpływać na pogorszenie samopoczucia pacjenta. Naturalne zęby mogą być w pełni zdrowe, a jednocześnie niezbyt estetyczne. Zastosowanie licówek może poprawić ich wygląd, wpływając jednocześnie na poprawę samooceny pacjenta.
Focus Clinic w Wołominie oferuje pełen usług z zakresu protetyki stomatologicznej. W zależności od potrzeb i możliwość, do dyspozycji pacjentów są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne metody leczenia ubytków zębowych.
Niezależnie od wybranej metody pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów z kliniki Focus Clinic.
Dodaj komentarz